Jdi na obsah Jdi na menu
 


____________________________________________________________________

Gorillaz

Gorillaz je multimediální projekt vytvořenej hudbeníkem Damonem Albarnem a kreslířem Jamie Hewlettem. Tahle dvojice vytvořila ideu fiktivní kapely, která by, navzdory jejim fiktivním vlastnostem, mohla fungovat jako každá normální kapela. A tak Gorillaz koncertujou, vydávaj alba a singly, poskytujou rozhovory, přebíraj hudební ceny, chatujou s fanouškama na oficiálních stránkách a vůbec opravdu fungujou jako "normální" kapela. Média dlouho spekulovala o tom, kdo za timhle projektem vlastně stojí. Seznam všech lidí, podílející se na tvorbě Gorillaz najdete níže.


Damon Albarn se s Jamiem Hewlettem poprvý setkal pří rozhovoru pro komixovej magazín 'Deadline' u kterýho byl Jamie jako profesionální kreslíř zaměstnanej. Bylo to v roce 1990. Damon rozjížděl kariéru jako frontman kapely Blur a jejich kytarista Graham Coxon byl velkej fanda Jamieho. Jak se k Jamiemu doneslo, Damon byl prej "wanker" (=kretén, debil) a něco podobnýho bylo řečeno i Damonovi, takže po prvnim setkání si chlapci do oka nepadli :-D. Ani se snad přesně neví proč a za jakejch okolností, ale z obou se stali velký kámoši a dokonce spolu sdíleli jeden byt v Londýně. To bylo v roce 1997 a oboum bylo už přes 30 let. Celejch 8 měsíců co spolu bydleli pořádali velký párty a prostě si užívali. Jednoho dne přišli s nápadem animovaný kapely - 'Gorillaz' (název vzniknul podle roku narození Damona a Jamieho - 1968, což je podle čínskýho horoskopu rok opice). Snad asi z nudy. Mělo to bejt spíš takový spestření, úlet.V roce 1997 byl ale Damon moc zaměstnanej svojí kapelou Blur. Nic se nestalo ani rok na to (Blur natáčeli desku '13'), ale v roce 1999 se natočili první demo-songy. Damon s Jamiem skusili štěstí u vydavatelství Parlophone / EMI. Práce se rozjela naplno v Damonově nahrávacim studiu '13' v Londýně, s techniky Jasonem Coxem a Tomem Grillingem. Na jaře roku 2000 dostali songy základní kostru a Damon si přizval producenta Dana Nakamuru (Dan The Automator), aby dal všechno do kupy. Tenhle týpek je známej hip hopem a na albu je to docela znát. Kid Koala přidal skreče, Del the Funky Homosapien rap a Miho Hatori s Tinou Weymouth vokály. Song 'Latin Simone' byl "věnován" Ibrahimu Ferrerovi. Album bylo kompletně dokončený na Jamajce.

Mezitim měl Jamie hodně práce s vizuální stránkou. Vytvořil čtyři animovaný postavy - 2-D, Murdoc, Russel, Paula (Paula byla později vyměněná za Noodle). Dal dohromady společnost Zombie Flesh Eaters, ta se postarala hlavně o oficiální stránky, ale i o artwork a některý videa.


Oficiální stránky byly spuštěný v listopadu 2000 a společně s tim vyšlo i první EPčko 'Tomorrow Comes Today' avšak s minimální podporou médií a proto si, dá se říct, Gorillaz nikdo nevšimnul. Damon proto popíral, že se něčeho takovýho vůbec účastnil, pej to bylo "něco co dal dohromady Dan The Automator". Ale...na začátku roku 2001 vyšel label - 'Clint Eastwood' v doprovodu 3 remixů a parádního videoklipu a to bylo přesně to, co média chtěli. Clint Eastwood byl prostě hit, umístil se na 3. místě v UK žebříčku a to byl podnět k tomu, aby vyšel jako první singl (5.3.2001). Gorillaz neměli úspěchy jen v Anglii, ale v celý Evropě a hlavně USA. Zdál se to bejt vrchol Albarnovy kariéry,ale byl to jen začátek. Pár dní před vydánim debutovýho alba se sešla kapela v londýnský King's Cross hale, aby předvedla svý první vystoupení. Debut (s názvem 'Gorillaz') vyšel 26. března 2001, a stejně jako 'Clint Eastwood' se deska umístila na 3. místě v UK žebříčku.V červnu následovalo několik koncertů po Evropě a Gorillaz vydali druhej singl - '19/2000', kterej se tešil podobnýho úspěchu jako 'Clint Eastwood'. Toho času spolupracoval Damon s rapperem Redmanem. Společně zremixovali Redmanův song 'Lets Get Dirty' a verzi '19/2000' feat. Redmanův rap. Po teroristickejch útocích 11. září se Gorillaz spojili s rapery D-12 a Terry Hallem, vznikla kompilace '911'. V listopadu vyšel singl 'Rock The House' a v anglicý televizi běžel dokument o Gorillaz s názvem 'Charts of Darkness'. Ke konci roku vyšlo CD složený z B-stran singlů nazvaný 'G-Sides', ale v Japonsku. V Evropě vyšlo 'G-Sides' až 11.března 2002.Začátkem roku 2002 zahajovali Gorillaz předávání cen Brit Awards. Debutovýho alba se prodalo po celym světe na víc než 5 miliónů kusů (1 milion v USA - "platinová deska", 700 tisíc v UK - "double platinová deska"). 25. února vydali reedici 'Tomorrow Comes Today', tentokrát už jako singl, ale ani teď se nesetkali s úspěchem - 33. pozice v UK žebříčku (přitom TCT je skělej song!). Za spolupráce se Space Monkeyz vzniklo dubový album 'Laika Come Home' (1.7.2002) se singlem 'Lil' Dub Chefin'' (remix verze 'M1A1'). Jamie s Damonem plánovali celovečerní film Gorillaz, a budoucí album mělo bejt jeho soundtrackem. Režisérem měl bejt Steven Spielberg, ale nakonec z toho sešlo.31. října změnili oficiální stránky svojí podobu. Kong Studios byly policií uzavřeny kvůli křičícímu nahatýmu chlápkovi běhajícímu někde poblíž. To byla reklama na první dlouho-trvající DVD Gorillaz - 'Phase One: Celebrity Take Down'.

Nějakou dobu se o Gorillaz neslyšelo. V průběhu roku 2003 dělal Damon s kapelou Blur na novym albu. Jamie se mezitim snažil ještě pohnout s nápadem o filmu, ale nebyli peníze. Nový album se plánovalo až na rok 2005.

25. listopadu 2004 bylo na oficiálních stránkách oznámeno, že nahatej chlapík byl zadržen, a že Gorillaz začínaj nahrávat nový album. Stránky byly kompletně předělaný a Noodle vyhlásila soutěž hledající talenty 'Search For A Star', ketrá trvala skoro půl roku. Vítězové 3 kategorií se budou podílet na 4. singlu budoucího alba. Na stránkách se objevilo video 'Rock It' kterym byla zahájená kampaň s názvem 'REJECT FALSE ICONS'. První novinkou, kterou se Gorillaz představili byl song 'Dirty Harry', kterej vyšel jako label promo 20. ledna 2005. Gorillaz ohlásili vydání alba 'Demon Days' na 23. března, ale protáhlo se to ještě o dva měsíce. 9. května 2005 vyšel první singl 'Feel Good Inc' a hned se vědělo, že 'Demon Days' bude minimálně stejně dobrý jako debut. Co se týče setavy, prošlo nový album radikální proměnou. Hlavní leadeříi Damon Albarn a Jamie Hewlett si k sobě pozvali celou řadu novejch umělců. Hlavní změnou je producent a zároveň DJ Danger Mouse, kterej nahradil Dana Nakamuru. Nehledejte tu ani Dela Funkeeho nebo chlapce z Phi Life Cypher. Na rapovou stránku jsou tu hlavně De La Soul, ale taky MF Doom, Roots Manuva a Bootie Brown. O ženský vokály se postaraly Neneh Cherry a Martina Topley Bird. Svou vlastní písničku má i herec Dennis Hopper a zasloužilej umělec Shaun Ryder. Dál se na CD podepsali : The Bees, Ike Turner a taky Londýnský 'Gospel Choir' a San Fernadský dětský sbor.


Krátce po vydání novýho alba se Gorillaz představili v USA ve svojí 'Demon DeTour - American Radio Tour', kde předvedli svoje live nahrávky ze studia. V srpnu vyšel singl 'DARE' a 1. listopadu vystoupili Gorillaz v Manchestru na svojí první show po vydáni novýho alba. 3. singl stihli Gorillaz vydat ještě v roce 2005 a byla to reedice 'Dirty Harry' (podobně jako u 'TCT').

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

http://www.igraczech.com

(igraczech, 27. 2. 2015 18:10)

A komu to přijde málo, může si třeba stáhnout nějakou muziku. <a href="http://www.igraczech.com/music/KAKTORG011_Sounds_of_Bradahood.zip">Tady.</a>

blah blah

(karel, 11. 8. 2007 12:25)

http://www.petitionspot.com/petitions/gorillaz

nadpis

(noprecja, 20. 6. 2006 12:59)

hmmm.když myšíš...