Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kurt Cobain a Courtney Love

     Poprvé se setkali v roce 1989 v americkém Portlandu na koncertu Kurtovy skupiny Nirvana. Jemu bylo dvaadvacet a prohlašoval, že kdyby se mu stalo něco s rukama a nemohl by hrát na kytaru, zabije se. O dva roky starší Courtney v té době působila jako členka dívčí skupiny Hole, střídala rockové muzikanty a pobuřovala společnost sporými, nevkusnými oděvy, vulgárním líčením a divokými výstřelky. "Přišla za mnou a řekla mi, abych Kurtovi vzkázal že se jí líbí," vzpomíná na jejich první setkání Cobainův spoluhráč z Nirvany David Grohl. "On jí zase vzkázal,že se mu líbí její pozadí." Courtney krátce poté poslala Kurtovi červenou krabičku ve tvaru srdce, ve které byly mušle, panenka, a miniaturní pokojíček pro panenky, ale znovu se potkali až o dva roky později v Los Angeles. Courtney dala tehdy nečekaně Cobainovi ránu do břicha se slovy: "Kdybych věděla, že tady ten mizera bude, nikdo by mě sem nedostal." Podle slov její kamarádky, baskytaristky Jennifer Finch, težce nesla, že Cobain za dárek nepoděkoval, natož aby se obtěžoval jí zavolat. "Courtney byla vždycky majetnická a panovačná.Když se naštvala,lítaly třísky." Cobain si však nenechal nic líbit a ránu do břicha jí vrátil. Jejich třetí setkání bylo ještě bouřlivější.Na party v Chicagu po sobě házeli sklenice a Cobain se snažil roztrhat její spodní prádlo.Incident je paradoxně sblížil. Courtney Love se rozešla s Billym Corganem ze skupiny Smashing Pumpings, vyrazila s Kurtem na turné a brzy se z nich stala nerozlučná dvojice.

 Drogy, sex a zase drogy...

Sbližovalo je mnohé. Kurt Cobain žil od svých osmi let střídavě u otce, matky, příbuzných a na ulici, už ve třinácti měl první zkušenosti s drogami a alkoholem, snil o tom, že založí punkovou kapelu, a nenáviděl komerci a showbyznys.Courtney Love pochází z rodiny výrazně ovlivněné hnutím hippies, s rodiči cestovala po celých státech  a jako velmi mladá přičichla k volné lásce a drogám.Ve třinácti se rozhodla,že se stane rockovou hvězdou. Seznamovala se z muzikanty, kteří jí měli pomoci k úspěchu.Chvíli zpívala s Fait No More a v roce 1989 založila skupinu Hole, díky které se poprvé dostala do podvědomí veřejnosti.Co je však sblížilo nejvíc,bylůy drogy, alkohol a záliby v nekonečných flámech. "Náš život byl v prvních měsících jeden velký flám prožitý v hotelových pokojích v opojení mizerným mexickým heroinem," vyprávěla Courtney o jejich vztahu. "Cítila jsem se jak na lanové dráze. Jednou nahoře, jednou dole a tak pořád dokola. Jak se cítil Kurt, věděl pořádně jen on sám. Nikoho k sobě nepustil. Jisté ale je, že se jeho deprese prohlubovaly. A pak také ta bolest žaludku, ta mu dávala zabrat."

 Nejsem zfetovaná troska

Bolestí žaludku trpěl Cobain od dětství a údajně byl tohle právě ten důvod, který ho přivedl k drogám. Aby ji přehlušil, vypěstoval si závislost na opiátech. K bolesti žaludku se v dospělost přidal ještě skřípnutý nerv v zádech a obrovská psychická zátěž, kterou způsobovala stále rostoucí sláva, davy fanoušků a tlak producentů. "Nejsem žádná zfetovaná troska," tvrdil. "Lidi mě vidí jako mizerného bastarda, jako ufňukanýho, vysmaženýho schizofrenika,kterej se chce zabít. Jestli se někdy zabiju, bude to mít jinej  než problémy se žaludkem." Jestli někomu sláva Nirvany přišla vhod, pak to byla právě Courtney Love, která se svezla s nimi. Už nemusela tolik pobuřovat, stačilo být Cobainovou manželkou, což ji dodnes jeho fanoušci a spoluhráči vyčítají stejně jako Kurtovu smrt."Courtney je vypočítavá mrcha," řekl Chris Novoselic poté, co se se zbylými členy skupiny začala soudit o autorská práva.

Ztracený případ

Na začátku roku 1992 Courtney zjistila,že je těhotná, a 24. února se s Cobainem vzali na pláži Waikiki. Kurt měl na sobě během svatebního obřadu pyžamo a Courtney otrhané šaty. V srpnu se jim narodila dcera Frabcis Bean. Porodu se zúčastnil i Kurt s kapačkou v ruce - byl v té době v nemocnici, kde se léčil ze závislosti na drogách. Během porodu omdlel. V březnu 1993 musela Nirvana přerušit evropské tour, protože se Kurt pokusil v Římě o sebevraždu. Ve svém hotelovém pokoji spolykal více než padesát uklidňujících prášků a zapil je šampaňským. Cobain se vrátil do Seattlu na další protidrogovou léčbu, avšak z nemocnice záhy utekl a 5.dubna 1994 se zabarikádoval v domě, vložil si do úst pistoli a stiskl spoušť. Vedle těla ležel dopis na rozloučenou adresovaný Courtney a Frances Bean. "Prosím Courtney, jdi dál, kvůli Frances, kvůli jejímu životu,který bude beze mě šťastnější. Miluji vás, miluji vás!"

Courtney musela být 7. dubna hospitalizovaná kvůli předávkování drogami. Když se dostala z největší bolesti, přihlásila se na léčéní a s drogami se rozloučila.Hrála ve Formanových filmech Lid versus Larry Flint a Muž na Měsíci, otrhané šaty spolu s rudou rtěnkou vyměnila za luxusní róby a uměřený make-up. Drogy a incidenty ji však znovu dostihly a nyní se pohybuje mezi léčebnami a soudy. "Nedokážu bez něj žít. On už se má dobře, ale co já?"

zpět

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kurt&Courtney

(tekynka, 21. 5. 2013 20:04)

Jo, možná je Courtney trochu vypočítavá mrcha, ale podle mě Kurta fakt milovala...